24,917 Görüntülenme
Kış Uykusu
8.1 IMDB Puanı

Kış Uykusu

(Winter Sleep)
Senaryo Ebru Ceylan, Nuri Bilge Ceylan, Anton Chekhov
Ödüller 19 ödül & 33 Adaylık.
Kış Uykusu (2014) Konusu

Nuri Bilge Ceylan imzalı 2014 yapımı film, emekli bir oyuncunun hikayesini anlatıyor. Aydın, oyunculuğu bıraktıktan sonra kendine yeni bir iş bulur. Orta Anadolu civarlarındaki bir otelde çalışarak hayatını kazanmaya başlar. Tek düze hayatında ise iki kadın vardır. İlki soğuk ve genç karısı Nihal’dir. Diğeri ise alkolik eşi Necdet'ten boşanan Necla. Necla, köydeki moton hayattan bıktığı için sürekli eşinin yanına İstanbul’a dönmeyi düşlemektedir.

Kardeşi Aydın ile sürekli bir tartışmanın içerisindedir. Necla tüm gerçekleri ile cesurca Aydın’ı eleştirirken Nihal arada kalmaktadır. Aydın’dan bir hayli gençtir ve genellikle kendini eşinin bilgisi ve kişiliği altında ezilmiş hisseder. Eski bir aktör olan Aydın ise işinden emekli olduktan hemen sonra babasından kalanların başına geçmeye karar verir.

Eşi ve ablasıyla birlikte Kapadokya’daki otele geçerler. Buradaki hayatı oldukça durağandır. Hiçbir sorumluluk alması gerekmiyordur ve Aydın’ın tembellik gibi bir sorunu vardır. Ayrıca kendiyle yüzleşmekten korkmaktadır. Tek yaptığı şey şikayet etmek ve insanları küçük görmektir.

Alt üst çatışmasını da gerçekçi bir biçimde ele alan Kış Uykusu, büyük ödül Altın Palmiye sahibi bir filmdir. Kış Uykusu, Yılmaz Güney’in yönettiği ‘Yol’ filminin ardından Altın Palmiye kazanan ikinci Türk filmidir.

Üstelik film aynı festivalde FIPRESCI ödülüne layık görülerek büyük bir başarıya imza atmıştır. Bu ödülle hem kendi kariyeri hem de Türk sinema tarihi için büyük bir dönüm noktası yakalayan Nuri Bilge Ceylan, Uzak filminden itibaren her filmiyle Cannes’da ödül almayı başaran değerli bir kişiliktir.

Kış Uykusu (2014) Oyuncuları

Oyuncu kadrosunda birçok yıldız ismin yer aldığı filmde Haluk Bilginer -Aydın, Demet Akbağ – Necla, Melisa Sözen – Nihal, Ayberk Pekcan – Hidayet, Nejat İşler – İsmail, Serhat Kılıç – Hamdi, Tamer Levent – Suavi, Nadir Sarıbacak – Levent ve Mehmet Ali Nuroğlu – Timur karakterlerini canlandırıyor.

Kış Uykusu (2014) Konusu Hakkında Merak Edilenler

Kış Uykusu Filmi Ne Anlatmak İstiyor?
Film, emekli olduktan sonra babasının otelini işletmek için kırsala yerleşen bir adamın hikayesini anlatıyor.

Kış Uykusu Filmi Nerede Çekildi?
Film, Kapadokya’da çekilmesine rağmen karlı hava şartları için Kars ve Erzurum şehirlerine de gidildi.

Kış Uykusu Nasıl Bir Film?

Birçok eleştirmen tarafından değerlendirilen film, toplumsal gerçekliği başarıyla yansıtarak sınıfsallığı işlemektedir.

Kış Uykusu izle, Ödüllü 2014 yapımı Winter Sleep filmini youtube kalitesinde Full HD Tek parça halinde sitemizden izleyebilirsiniz.
En iyi FilmlerFilm ÖnerileriGerilim Filmleri

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

1 yorum